Освітянський процес у Чернігові набрав конфліктних акцентів
У Чернігові освітній процес у всіх закладах загальної середньої освіти міста, крім школи №4, у 2024/2025 навчальному році проходитиме в очній формі. Розпочнеться навчання цього року з 2 вересня.
Відповідне рішення прийняте на останньому засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради минулого тижня.
Крім цього, відповідно до прийнятого рішення встановлено, що форма організації освітнього процесу впродовж навчального року може бути змінена залежно від ситуації, зокрема безпекової.
– Звісно, враховуючи безпекову ситуацію, усі внесені зміни до законодавства, пріоритетом для міської влади є організація найбільш якісних умов для навчання. Найбільш якісною є очна форма роботи. На сьогодні в кожному закладі освіти, який пропонується для очного навчання, створено найпростіше укриття. Співробітниками ДСНС та Національної поліції їх обстежено на можливість до використання й відповідно рекомендовано до використання, – розповів начальник управління освіти міської ради Василь Білогура.
В. о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако звернув увагу, що в постанові Кабінету Міністрів України № 841 від 23 липня 2024 року «Про початок навчального року під час воєнного стану в Україні» у пункті 2 зазначено: «Обласним … військовим адміністраціям разом із засновниками закладів освіти забезпечити організацію початку навчального року залежно від безпекової ситуації в кожній окремій адміністративно-територіальній одиниці».
– Тобто Уряд чітко визначив, що питання безпеки, а від питання безпеки залежить формат освіти, покладені на обласні військові адміністрації. Але в Чернігові ще є міська військова адміністрація. Теоретично, вони мали б визначити це питання, тому що ми – прикордонна область, і не функція місцевого самоврядування, очевидно, визначати наскільки безпечно в цій прикордонній області, за 80 км від кордону з російською федерацією, дітям ходити до школи. Але я змушений констатувати факт, що і міська, і обласна військові адміністрації самоусунулися від цього процесу, – говорить очільник міста. – Якщо минулого року було рішення ради оборони області і на його виконання було розпорядження чи інший документ начальника ОВА, то зараз такого немає.
Олександр Ломако також повідомив, що 29 серпня ввечері, після 17-ої години, надійшло доручення заступника голови Чернігівської обласної державної адміністрації від 29.08.2024 року № 01-01-05/13201-вих.
– Отримали якийсь лист від обласної військової адміністрації, в якому не було ніякої конкретики, але з дорученням визначитися з цим питанням. Бездіяльність цих чиновників може привести, хоча вже привела, до того, що початок навчального року і освітнього сезону – під загрозою. Кабінет Міністрів України чітко покладає на обласні військові адміністрації відповідальність за визначення безпекової ситуації. Замість того, щоб виконати своє завдання, вони прислали листа, щоб ми визначилися. Ми – визначимося, тому що наша функція – працювати для людей. А це питання десятків тисяч людей. Чи це саботаж, чи це непрофесійність військових адміністрацій – але чернігівців не влаштовує ні перше, ні друге.
В цих умовах, коли вони самоусунулися, коли всі розуміють, що очна освіта краще, це контакт з іншими дітьми, діти під наглядом вчителів тощо – виконавчий комітет приймає рішення щодо очного формату навчання. Тобто з понеділка діти підуть навчатися у школи в очному режимі, навіть при тому, що не всі процедури, які визначені Постановою КМУ, через незалежні обставини, були дотримані.
Як завжди, місцеве самоврядування в місті Чернігові, попри всі обставини, приймає зважене рішення в інтересах наших людей. Тому що це єдиний у країні орган, який має зв’язок з громадою та з їхніми проблемами. Ми не допустимо у нашому місті чиновникам, які не виконують свої обов’язки, зриву початку навчального року. Ми бачили кілька місяців поспіль кроки по зриву початку опалювального сезону. Це ще один приклад того, що ті, хто намагався знищити місцеве самоврядування в нашому місті, кинули на це величезні сили, ресурси і не зупинилися в цих планах. І це ще один приклад того, що місцеве самоврядування – це єдиний орган, який здатен відповідально приймати рішення в інтересах наших людей. Так було, і так буде завжди. Хто що б не думав. Бо для нас єдиний пріоритет – інтереси мешканців міста. І от в інтересах мешканців міста ми приймаємо рішення про форму освіти в Чернігові. Усі школи, крім школи №4 (через безпекове питання, бо там немає укриття і його не можна там зробити) – працюватимуть в очному режимі. Це рішення відповідає інтересам мешканців нашого міста, – підкреслив в. о. міського голови Чернігова.
За інформацією Чернігівської міської ради